HEM “ZIJANILI”, HEM IH NAVIJAĆI “ZAVALILI”: BATE slavio u Zenici protiv Sarajeva 2:1

Zbog ponovljenog ubacivanja baklji na teren te ispaljivanja topovskih udara, sudija Boucaut je opravdano u 76. minuti prekinuo utakmicu na 7 minuta, zbog čega će Sarajevo biti strogo novčano kažnjeno, vjerovatno sa 50.000 eura i utakmicom bez gledalaca

Bosanskohercegovački prvak Sarajevo poraženo je u prvom meču 3. pretkola Europske lige na zeničkom stadionu Bilino polje od bjeloruskog prvaka BATE Borisova s 1:2 (0:1).

Gosti su u vodstvo došli već u 19. minuti, nakon prodora po lijevoj strani i asistencije Hervainea Moukama za Dmitrija Baga koji je sigurno pogodio za 0:1.

Sarajevo je nakon toga zaprijetilo prizemnim šutem izvan 16-erca Benjamina Tatara u 25. minuti, ali je lopta zamalo otišla pored gola.

Na ubacivanje Slobodana Milanovića u 35. minuti, Haris Handžić glavom je šutirao sa oko sedma metara, ali je lopta otišla preko gola. Handžić je i u 37. minuti iz još bolje situacije šutirao glavom pored gola.

Ponovo je Handžić  u 53. minuti pokušao sa oko osam metara iskosa sa lijeve strane, ali je pogodio spoljni dio mreže gostujućeg gola. Anel Hebibović je u 66. minuti dobro šutirao sa oko 20 metara. Međutim, lopta je završila pored desne stative u korneru.

Uzvratio je u 68. minuti kapiten gostiju Igor Stasevich, čiji je šut golman Sarajeva Vladan Kovačević skrenuo u korner.

Gostima je u 71. minuti dosuđen penal, jer je stoper Darko Lazić rukama u svom 16- ercu zaustavio Maksima Skavysha. Siguran realizator za vodstvo BATE Borisova od 0:2 bio je asistent kod prvog gola- Mokuam.

Zbog ponovljenog ubacivanja baklji na teren te ispaljivanja topovskih udara, delegat susreta Tugomir Frajman iz Slovenije i glavni sudija Alexandre Boucaut iz Belgije, u 76. minuti, kao što su i najavili na kraju 1. poluvremena da će uraditi, prekinuli su utakmicu te su povukli igrače u unutrašnjost stadiona.

Uslijedio je sedmominutni prekid i sastanak, nakon kojeg su se akteri vratili na teren pa je utakmica nastavljena. Sarajevo je u nastavku zaigralo puno bolje te preko Handžića, kojeg je uposlio rezervista Aladin Šišić, u 79. minuti smanjilo rezultat na 1:2.

Šišić je i u 84. minuti dobro centrirao, a golman gostiju Anton Chichakan vrhovima prstiju zahvatio loptu koja se od prečke odbila u teren.

Veliku priliku za poravnanje Sarajevo je imalo u 87. minuti, kada je Geodon Guzina uposlio Šišića, ali on iz blizine nije uspio dobro zahvatiti loptu. Sarajevo je do kraja nastavilo s napadima, ali se rezultat nije mijenjao.

Mada je njegovo ime bilo uneseno u službeni zapisnik, Mersudin Ahmetović ipak nije mogao početi utakmicu pa je umjesto njega u početnom sastavu Sarajeva bio Haris Handžić, koji je i postigao gol nade za Sarajevo pred uzvrat u Bjelorusiji.

Pojedinci bi se trebali dobro zapitati zbog čega idu na utakmice? Zbog nekakvih furki ili ljubavi prema klubu?

Jedan ljutiti navijač je nakon utakmice ovako prokomentarisao ovaj primitivizam dijela Hordi zla:

Tri puta te delegat opominje da će prekinuti utakmicu i on opet pali i baca. Meni da neko kaže sjedi i pojedi govno da Sarajevo ne dobije 100.000€ kazne, ja bih pitao jel’ trebam viljuškom ili kašikom. Ali ja valjda ne volim klub, oni ga vole…

Stadion Bilino polje u Zenici. Gledalaca: 7.124. Sudija: Alexandre Boucaut (Belgija). Strijelci: 0:1 – Baga (19), 0:2- Moukam (71., penal), 1:2- Handžić (79.).

SARAJEVO: Kovačević- Hebibović, Lazić, Šerbečić, Letić- Đokanović (58. Mustafić), Gavrić (86. Guzina), Velkoski- Tatar, Handžić, Milanović (74. Šišić). Trener: Husref Musemić.

BATE BORISOV: Chichkan, Rios, Volkov, Simović, Filipović- Baga (88. Berezkin), Yablonski, Dragun- Moukam (73. Touminen), Skavysh (90. Dubajić), Stasevich.